Haavatu Tervendaja TM meetod (edaspidi HTM) sündis ca 5 aastat tagasi ühes minu jaoks vägagi keerulisest suhtest. Olin tol korral avastamas piirideta suhte võimalusi ja üks suhe läks kätte eriti rajuks.Suhe kestis umbes poolteist aastat. Minu partneriks ses suhtes oli minuga umbes sama vana naine, aga tegemist ei olnud armukese suhtega vaid vastastikuse avastamisega.

 

Ma olen alati uskunud, et maailma saab muuta läbi iseenda ja iseennast saab muuta kui väljud oma mugavustsoonist. Pole mingi uudis, et parem maailm on see, kus on rohkem armastust. Rohkem armstust on seal, kus on rohkem inimesi, kes julgevad olla need, kes nad tegelikult on. Kes julgevad ennast maailma ees alasti võtta, et olla nähtavad ja kel on kirge võtta maailma alasti, et teda näha. Midagi ei saa muutuda, kui me jääme oma viigilehe taha hirmust värisema.

 

Ühesõnaga ma tegin ettepaneku katsetada maksimaalselt ausat suhet, kus kumbki osapool ei varja endas midagi. Kõrvale sai heidetud igapäevane viisakus ja häbi ning vastastikku välja laotud kõik ihad ja hirmud, mis ühel inimsel hingesoppides leidub. Asja lihtsustas mõnevõrra see, et me mõlemad olime tegevad psühholoogilises nõustamises ja see võrra olime oma hinge sisuga paremini kursis. Selle pooleteise aasta jooksul, mil suhe kestis jagasime omavahel ka kõige hämaramaid tunge. Miski polnud meie jaoks liiga häbiväärne. Kuna toimuv oli meie mõlema jaoks täiesti uus kogemus, siis ei osanud me karta ka nö kõrvalmõjusid, aga suurimaks kõrvalmõjuks oli see, et meie vahel tekkis tugev sõltuvus ja suhet lõpetatdes sellest sõltuvusest vabanemine tegi mõlemale päris palju haiget. Seda oleks teinud ka suhte jätkumine. Kui ma lõpuks sellest põrgust välja sain ja juhtunut analüüsima sain hakata, avastasin, et läbielatu oli mind küll kõvasti sasinud, aga ma olin ka saanud enneolematu tõuke enda hinge tervenemisse. Nii tekkis minus mõte läbitud kogemus teraapiliseks meetodiks arendada. Võtsin arvesse ohud, mida olime kohanud algsuhtes ja tänaseks olen oma klientidega seda meetodit üsna paljulubavalt pea viie aasta jooksul kasutanud.

 

Meetodi sisu on selles, et ma lahkan kliendiga töötades julgelt ka oma hinge. Toimub nö vastastikkune paljastumine ja nii pääsevad meie mõlema Varju osad meie teadvusesse ja muutuvad nõrkustest tugevuseks.

 

Vari on C.G. Jungi poolt käibesse toodud arhetüübi nimetus, mis tähistab meie isiksuse eitatud ja seega alateadlikku osa. Oma elu teadlikult juhtida ja kujundada saame aga ainult selle osa kaudu, mis on teadvustatud. Varju e alateadvusesse jääv tegutseb täiesti omapäi ja enamasti vastupidiselt meie soovidele (see on üks põhjus, miks psüühika ta alateadvusesse tõrjub). Vari on inimese jaoks midagi rõvedat, vastikut ja häbiväärset, mille kohta me elus väidame/usume, et see me küll ei ole. Meie Varju kuuluvaid omadusi kandvad inimesed ärritavad meid eriti. Paraku me just neid oma ellu tõmbame. 99% lagunenud abieludest lagunesid just see tõttu, et ei suudetud oma Varju teises taluda. Elu õppetunnid on selleks, et me oma Varju teadvustaksime. Teadvustatud Vari muutub meie vägevaks toetajaks, kuna pahatihti on sinna surutud just kõikvõimalikud „häbiväärsed“ ja loomalikud tungid, aga tungid on meie psüühilise energia kandjad.Teraapia käigus ma julgustan klienti oma tunge maksimaalselt ausalt väljendama ja ka välja käituma. Teraapiasessioonide käigus viljeleme ka praktilisi tegevusi , mis tõrjutud tundeid esile toovad. Olulist osa mängivad vastastikkused puudutused. 

Ma olen Haavatud TervendajaTM, nagu tegelikult me kõik. Aga seni, kuni me oma haavadele otsa ei vaata oleme me ainult haavatud. Kui aga vaatame ja julgeme näha oma inetust, saab meie inetusest meie ilu ja meie nõrkustest saab meie tugevus. See eeldab, et meil jagub julgust seista teineteise ja maailma ees alasti, ilma maskideta. Kui me oleme “põhjani„ nähtavad ei saa meid miski enam heidutada ja, mis ka oluline, me saame oma julguse edasi anda oma lähedastele. Julgus suurendab armastust meie ümber ja nii muutub meie elu elamisväärsemaks ja meie julgeme maailma rohkem armastada. 

HTM on üpriski radikaalne meetod ja võib mõnele algul mõjuda ehmatavaltki, aga julgust ei saa õppida nurgas värisedes. Minu ülesanne terapeudina on julgustada klienti lahkuma oma mugavustsoonist ja oma ebatäiuslikkusele julgelt otsa vaatama. Selleks kasutame nii verbaalset analüüsi, kui ka tegevusparktikaid. Näitena võiks siin sobida affirmatiivne massaazh või ka erinevad hingamistehnikad. Samuti kastutan palju tantristlikust tarditsioonist pärit lähedusharjutusi, mis lahustavad barjääre kahe inimese vahelt. Kindlasti laotan kliendi ette nii enda ilu kui ka inetuse. Seda on minus ja meis kõigis alati küllaga.  

Meetodi nimetus on ka pärit C.G. Jungi kirjeldagtud arhetüüpide seast. Haavatud Tervendaja arhetüüp tähendabki tervendajat, kelle tervendav vägi lähtub tema enda teadvustatud haavadest. Jungi arvates (ja ma nõustun temaga) ei saa me kedagi tervendada, kui me pole enne teadvustanud sama haava endas. Nii olengi ma oma vaimse arengu keskendanud oma haavde teadvustamisele ja püüan sama aidata saavutada kliendilgi. Ideaalse tulemuse korral peaks klient jõudma mitte ainult kõrgema elukvaliteedini vaid ka täiesti uuele, valgustatud tasandile maailma tunnetuses. Ses mõttes on HTM sobilik kõikidele kes soovivad ennast vaimselt arendada. Minu arvates on tegemist universaalse vaimse praktikaga millest saab abi nii traumeeritud psüühika, kui ka uusi vaimseid kõrgusi püüdlev ensearendaja.